Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

220. rocznica wybuchu Powstania Kościuszkowskiego

Data publikacji: 2014-03-17, Data modyfikacji: 2014-03-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Obchody uczczenia 220. rocznicy wybuchu Powstania Kościuszkowskiego zaplanowane są w dniu 23 marca (niedziela) od godz. 11.00. W imieniu organizatorów - Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Parafii pw św. Jana Kantego oraz Szkoły Podstawowej Nr 4 zachęcamy do uczestnictwa.

Program uroczystości:

11.00 – Msza Św. w koście w Parafii pw św. Jana Kantego (Wólka)

W trakcie Mszy św. słowo o powstaniu - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Przemysław Miecznik oraz prezentacja dotycząca powstania Kopca na Wólce oraz przebiegu Powstania Kościuszkowskiego na Północnym Mazowszu w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 (opiekun Adam Czarny).

Po Mszy św. złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod Kopcem Powstańców przy ul. Kościelnej.

Przed kopcem zostanie także odczytana przysięga Tadeusza Kościuszki, którą 24 marca 1794 roku, obwołany Najwyższym naczelnikiem zbrojnej siły narodowej, złożył na rynku w Krakowie.

 

Informacje historyczne:

Powstanie Kościuszkowskie, powstanie narodowe przeciw Rosji, a następnie także przeciw Prusom, trwające od 24 III do 16 XI 1794 objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Przyczyną wybuchu walk był II rozbiór Polski i groźba kolejnego podziału kraju pozostającego pod rządami targowiczan, faktycznie zaś pod okupacją rosyjską. Nie bez znaczenia była rewolucja we Francji, wzmagająca rewolucyjne nastroje w Polsce. Powstanie przygotowały osoby związane ze Stronnictwem Patriotycznym.

Powstanie kościuszkowskie zapoczątkował 12 III 1794 brygadier A. Madaliński, który przeciwstawiając się zapowiedzi redukcji liczby wojska rozpoczął marsz na czele swojego oddziału w kierunku Krakowa. Gdy na rozkaz ambasadora rosyjskiego I.A. Igelströma stacjonujące w Krakowie wojska rosyjskie opuściły miasto, by zatrzymać Madalińskiego, znajdujący się w pobliżu T. Kościuszko przybył do Krakowa i na Rynku zaprzysiągł 24 III 1794 akt powstania.

Kościuszko objął władzę dyktatorską i zobowiązał się, że użyje jej tylko do odzyskania samodzielności narodu, obrony granic i ugruntowania powszechnej wolności. Reformę ustrojową odsuwał do czasu zakończenia powstania. Powołał pod broń mężczyzn w wieku od 18 do 28 roku życia i zapowiedział uzbrojenie wszystkich miast i wsi.

Zgromadziwszy wokół siebie ponad 4 tys. żołnierzy (razem z oddziałem Madalińskiego) i 2 tys. kosynierów, wyruszył na Warszawę. 4 kwietnia pod Racławicami zastąpił mu drogę generał A.P. Tormasow z 3 tys. ludzi. O zwycięstwie powstańców zadecydował śmiały atak kosynierów, którzy zdobyli działa i rozbili piechotę.

Wygrana bitwa nie otworzyła Kościuszce drogi do Warszawy, gdyż na pole walki przybył z przeważającymi siłami generał F.P. Denisow i zmusił wojska powstańcze do rezygnacji z dalszego marszu. Zwycięstwo miało jednak olbrzymie znaczenie moralne, wskazało ponadto na możliwości, które tkwiły w użyciu słabo nawet uzbrojonych mas chłopskich.

Źródło: Encyklopedia wiem.pl

UM Mława, Źródło artykułu: www.mlawa.pl, Autor zdjęć: UM Mława
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
     mławski

    Powiat mławski – powiat w północnym rejonie województwa mazowieckiego z siedziba w Mławie. Przynależą do niego gminy: Mława, Dzierzgowo, Lipowiec Kościelny, Radzanów, Strzegowo, Stupsk, Szreńsk, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna, Wiśniewo oraz miasto Mława.

    Do najbardziej znanych zabytków należy Kościół pw. Świętej Trójcy w Mławie, Kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego wraz z pomieszczeniami i terenem poklasztornym w Ratowie oraz linia obronna z 1939 roku. W powiecie możemy podziwiać również Zalew Ruda, Rzekę Wkrę i kilka rezerwatów. Gospodarka w przeważającej większości ma charakter rolniczo-przemysłowy, przede wszystkim ze względu na warunki przyrodnicze terenu.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola