Belka
Sobota, 19 Stycznia 2019   imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pasieka w Listopadzie.

 
2 Listopada 2018r na Pasiece. W tym roku mamy bardzo ciepłą jesień z temp. do 20C i więcej. Takie temp. mieliśmy do 20 pażdziernika a póżniej przyszło załamanie pogody na ok.10 dni.Taka idealna wręcz ,,majowa" pogoda pobudziła matki pszczele do czerwienia.(nawet te które we wrześniu praktycznie zaprzestały czerwić, po zalaniu gniazd syropem, ewent.inwertem.). Ta pażdziernikowa młoda pszczoła po wygryżieniu miała czas aby odbyć lot oczyszczający i ,,dojrzeć do zimowli" żywiąc się świeżym pyłkiem. Na filmiku widzimy kwitnące o tej porze plantacje gorczycy i facelii które zostały zasiane specjalnie dla pszczół w końcu lipca. Dzięki ładnej pogodzie pszczoły dokonały oblotów oczyszczających oraz noszą pyłek i nektar z kwitnących plantacji. Przed nami tydzień ładnej pogody a co za tym idzie matki mogą ponownie podjąć czerwienie. Nie możemy do tego dopuścić bo młody czerw przed zasklepieniem i jajeczka które złożą teraz matki (w listopadzie) będzie praktycznie stracony dla rodziny pszczelej. Przy spadku temp.w ciągu dnia i nocnych przymrozkach te młode wygryzione pszczółki znajdą się jako pierwsze w osypie zimowym a czerw otwarty i jaja zostaną zjedzone przez pszczoły. Należy również pamiętać że takie póżne czerwienie ,,spracowuje" młode gniazdowe pszczoły które uruchamiają swoje gruczoły gardzielowe do produkcji mleczka przy karmieniu larw. Te pszczoły wczesną wiosną nie zostaną już karmicielkami. Dlatego wykorzystajmy te kilka ciepłych dni na sprawdzenie stanu zapasów i ilości czerwiu w rodzinach. Koniecznie należy schłodzić gniazda rodzin pszczelich poprzez otworzenie pajączków, wyjęcie wkładek wlotkowych, zdjęcie ocieplenia górnego itp. Jeżeli rodzina ma jeszcze dużo czerwiu i mało pokarmu to możemy im dać 2-3 litry gotowego inwertu w celu zalania gniazd po wygryzającym się czerwiu. Ewent ramki z gotowym pokarmem zabranym innej rodzinie. Pamiętajmy też o ostatnich zabiegach przeciwko warrozie. W moim przypadku jest to odymianie za pomocą dyfuzora i ostatnie odymianie pod koniec listopada tabletką apiwarolu, gdy w rodzinach pszczelich nie będzie już żadnego czerwiu.

 


Piotr Mława pszczoły
 
Data pliku video: 2018-11-02, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
   mławski

  Powiat mławski – powiat w północnym rejonie województwa mazowieckiego z siedziba w Mławie. Przynależą do niego gminy: Mława, Dzierzgowo, Lipowiec Kościelny, Radzanów, Strzegowo, Stupsk, Szreńsk, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna, Wiśniewo oraz miasto Mława.

  Do najbardziej znanych zabytków należy Kościół pw. Świętej Trójcy w Mławie, Kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego wraz z pomieszczeniami i terenem poklasztornym w Ratowie oraz linia obronna z 1939 roku. W powiecie możemy podziwiać również Zalew Ruda, Rzekę Wkrę i kilka rezerwatów. Gospodarka w przeważającej większości ma charakter rolniczo-przemysłowy, przede wszystkim ze względu na warunki przyrodnicze terenu.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola